Nabídka různých ochranných pomůcek na koňské nohy je velice široká. Každý typ má své použití. Sepsali jsme pro vás krátkého průvodce, který vám pomůže lépe se mezi jednotlivými typy chráničů zorientovat.
Kamaše – základní rozdělení a správné napasování
Když se u koní mluví o kamaších nebo chráničích, je řeč obecně o ochranných prostředcích na koňské nohy. Existuje několik základních druhů kamaší, v rámci kterých pak můžete narazit na různé varianty (zejména různé materiály, speciální tlumící vrstvy, atd.). Výrobci nabízejí také spoustu barevných provedení, abyste váš outfit mohli mít sladěný do posledního detailu.
Pojďme si představit ty nejběžnější typy a ukázat si, jak mají správně sedět:
Šlachovky – původně skokové kamaše, které se však v dnešní době těší velké oblibě ve všech jezdeckých disciplínách. Mají za úkol chránit šlachu a spěnkový kloub. Kryjí nohu zezadu a po stranách. Vyrábějí se zpravidla z plastu nebo z tvrzené gumy, případně z kůže. Vnitřek je nejčastěji z neoprenu, nebo z beránku – umělého, nebo pravého. Nasazují se zezadu a zapínají se kolem přední části nohy. Zapínání patří vždy na vnější stranu. Nejčastější je zapínání na suché zipy nebo na tzv. bajonety, vždy v kombinaci s gumou. Nejběžnější typ šlachovek je jednoduše výlisek s podšívkou, existují však i různé sofistikované verze, které mají například uvnitř výlisku přidané tlumící vrstvy nebo propracovaný systém větrání, aby se šlachy nepřehřívaly.
Jak mají správně sedět?
Šlachovka se nasazuje na nohu zezadu tak, aby rozšíření ve spodní části pěkně objalo spěnkový kloub. Kamaše nesmí být moc vysoká, aby neomezovala pohyblivost karpálního kloubu nahoře a spěnkového kloubu dole. Nesmí být ani moc úzká, aby byla přiměřeně krytá i přední část nohy (holeň). Utažení kamaše nepřehánějte – díky výlisku nemají šlachovky tendenci se přetáčet ani sjíždět (pokud tedy nejsou příliš velké) a přílišné utažení by mohlo nohu uškrtit a koně tlačit a způsobovat mu nepohodlí.
Všestranné kamaše – jak z názvu vyplývá, jedná se o kamaše použitelné pro všechny disciplíny. Na rozdíl od šlachovek se jedná o kamaše, které kryjí víceméně celou holeň kolem dokola a také spěnkový kloub. Nasazují se na vnitřní stranu nohy a zapínání (nejčastěji suchý zip) je opět zvenku. Na vnitřní straně nohy mohou být kamaše zesílené pro lepší ochranu nohy – ať už zdvojenou vrstvou materiálu, nebo plastovým či gumovým výliskem. Tyto kamaše musejí být ohebné, aby se daly na nohu dobře nasadit. Vyrábějí se proto z měkčích materiálů, jako je kůže nebo syntetická kůže, neopren, a další. I u těchto kamaší se můžeme setkat s různými vylepšenými typy, zejména s dodatečnými ochrannými vrstvami nebo třeba s prodyšným nenasákavým materiálem – takové se používají například do soutěží všestrannosti.
Jak mají správně sedět?
Všestranné kamaše se na nohu nasazují zevnitř nebo zezadu (dle typu) a měly by být orientované tak, aby suché zipy pro zapnutí kamaší mířily zepředu dozadu. Ohledně toho jediného správného zapínání tohoto typu kamaší existují spory, my se přikláníme k tomu, aby dotahování šlo zepředu dozadu. Nedochází tak k tahu na šlachu, která je na zadní straně nohy, ale pouze na holeň koně. Správná velikost kamaše je taková, že se konce kamaše pod zapínáním buď lehce překrývají, dotýkají, nebo je mezi nimi malá mezera (tak 2 cm maximálně). Stejně jako u ostatních typů kamaší nesmí být ani tyto příliš vysoké, aby neomezovaly pohyblivost karpálního kloubu. Pokud jsou příliš velké, díky absenci pevného výlisku se budou dost otáčet a sjíždět dolů.
Kloubkové kamaše – nejčastěji neoprenové kamaše, které chrání kolem dokola celou holeň a spěnkový kloub až dolů. Jsou oblíbené zejména na drezurní práci a také na westernové ježdění. Základní varianta je z různě silného neoprenu, vylepšené modely (jako třeba oblíbené westernové Professional Choice) mají uvnitř speciální tlumící vrstvu, která se teplem dokonale přizpůsobí koňské noze a je rovněž schopna podržet spěnkový kloub. V posledních letech se objevily i kloubkové kamaše lehce zpevněné výliskem na zadní straně – jednak to zvyšuje odolnost kamaší, a také to chrání nohu pokud se kůň kope. Zapínání je i u kloubkových kamaší na suché zipy nebo u těch s výliskem může být na bajonety.
Jak mají správně sedět?
Kloubkové kamaše by měly být zcela uzavřené. Není žádoucí žádná mezera, naopak u typů, kde nejsou „protikusy“ pro zapnutí suchého zipu je běžné, že při obtočení kamaše kolem nohy se vrstvy překryjí. Některé typy se nasazují zezadu, některé zevnitř. U tohoto typu kamaší je potřeba dobře je dotáhnout. Dotahuje se od spodního suchého zipu po ten horní. U kamaší typu Professional Choice, které mají ještě vnitřní přizpůsobivou tlumící vrstvu, doporučuje výrobce ještě následné dotažení cca po 10 – 15 minutách, když se ta speciální vnitřní vrstva zahřeje.
Pro kamaše na přední i zadní nohy platí stejné zásady – co se týče zapínání, správné volby velikosti atd.
Takovou specialitou, která se používá pouze na zadní nohy a je velmi oblíbená, jsou strouhačky. Jedná se o nízké kamaše pouze na spěnkový kloub. Existují dva základní typy – klasické, s pevným výliskem na vnitřní straně nohy, nebo uzavřené, které vypadají jako taková nízká šlachovka. Stejně se nasazují i zapínají.
Posledním typem chráničů na koňské nohy, o kterých se zmíníme, jsou zvony. Zvony jsou určeny k ochraně kopyta a oblasti korunky a patek. Vyrábějí se z různých materiálů. Oblíbené jsou zejména zvony gumové, především pro jejich nenáročnou údržbu a nenasákavost, a také zvony neoprenové, které jsou silnější a dobře tlumí. Speciálními variantami zvonů jsou potom různé chrániče patek nebo korunky, které jsou určené koním například s asymetrickým pohybem jedné končetiny, nebo takovým, kteří si šlapou zadníma nohama na patky předních nohou.
Jak mají správně sedět?
Nesmí být příliš dlouhé vzadu, aby si je kůň nepřišlápl, a nesmí být příliš těsné kolem spěnky, aby koně neodřely. Některé zvony mají speciální tvar, aby se na noze neotáčely. Většinou jsou vepředu kratší a vzadu delší.
Kamaše do výběhu – ano, nebo ne?
Ano, proč ne, ale za dodržení určitých zásad. Pokud chodí váš kůň do výběhu například na 2-3 hodiny denně, nejsou kamaše žádný problém – samozřejmě za podmínky, že má kůň vhodnou velikost a má je správně nasazené. Čím delší čas kůň ve výběhu tráví, tím lépe bychom měli případné použití kamaší zvážit. Hrozí totiž, že se noha pod kamaší zapaří (ve velkých vedrech) a výsledkem může být v lepším případě „pouze“ ztráta chlupů, v horším i zapařenina většího rozsahu, která může vést až k infekci. Toto nebezpečí hrozí zejména ve vlhkém a blátivém počasí. Pokud hledáte kamaše na dlouhodobý pobyt ve výběhu, volte co nejprodyšnější variantu, z mesh materiálu a v perfektně padnoucím střihu. Jakmile budete mít podezření, že nohy v kamaších nejsou ve 100% stavu, nechte raději koně nějaký čas bez nich.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.